Piecnik

Jarosław Gugała spotkał się z młodymi dziennikarzami Wieleńskiej TV FLOW. Okazją do tego były dwudniowe warsztaty telewizyjne, które odbyły się w Piecniku (woj. zachodniopomorskie).
Dwudniowe warsztaty rozpoczęły się w sobotę. Wybór stanicy ZHP, (administrowanej przez harcerzy z Hufca Trzcianka), jako miejsca zakwaterowania dla młodych dziennikarzy nie był przypadkowy. Od lat, Piecnik dla dzieci i młodzieży jest miejscem magicznym. Tutaj przeżywają największe przygody podczas letnich obozów. Nie inaczej było i tym razem – choć głównym powodem wyjazdu były warsztaty, to nie zabrakło okazji do zabawy oraz rozmów podsumowujących blisko sześciomiesięczną działalność telewizyjną.
Projekt rozpoczął się na początku stycznia. Wtedy też ukazał się pilotażowy odcinek serwisu informacyjnego „Wieleńskiej TV FLOW”. Po kilku dniach obejrzało go ponad tysiąc Internautów. Dla 15-osobowego zespołu redakcyjnego było to wielkie zaskoczenie, ale także olbrzymi kop mobilizujący do dalszej pracy. Okazało się, że młodzieżowa stacja staje się popularnym narzędziem do komunikacji ze społeczeństwem lokalnym. Kolejne odcinki ukazywały się z cyklicznością, co dwa tygodnie. Młodzież przygotowywała w nich relacje z najważniejszych wydarzeń gminnych, nie brakowało informacji z życia powiatu. Bardzo popularne stały się sondy uliczne oraz programy autorski (np. Wieleńska Lista Przebojów).

Z perspektywy czasu śmiało można powiedzieć, że „Wieleńska TV FLOW” jest sukcesem oraz dowodem na to, że w młodzieży tkwi ogromny potencjał. Stąd też, warsztaty w Piecniku było również okazją do refleksji młodych dziennikarzy na temat ich pracy. Rozmawiali o tym z koordynatorem oraz red. Markiem Joachimiakiem – opiekunem zespołów. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to telewizja amatorska to publikowane w niej materiały video z odcinka na odcinek są coraz lepsze. Co nie oznacza, że nie ma w nich błędów. Postępy zauważa także red. Marek Joachimiak. – Przede wszystkim należy powiedzieć, że młodzież, którą zgromadził wokół siebie Marcin Kryger, to często gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz ich absolwenci, którzy potrafią słuchać. Dodatkowo działają i wprowadzają w życie swoje pomysły. W takich małych środowiskach kreatywna młodzież to skarb. Właśnie Ci młodzi ludzie woleli przyjść w piątkowe popołudnie do MGOK-u i poznawać tajniki pracy dziennikarskiej, operatorskiej czy montażowej – to duży sukces organizatorów tych zajęć. Kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy były to „białe kartki”, dziś potrafią montować, poprawnie stworzyć newsa dziennikarskiego, poznali podstawowe zasady techniki filmowania. Żałuję tylko, że ten projekt dobiega końca – podsumowuje Joachimiak.

Pobyt w Piecniku został zaplanowany w taki sposób, aby elementy edukacyjne przeplatały się z rekreacją. Dla młodzieży była to również forma nagrody za działalność telewizyjną. Warto podkreślić, że w okresie, od stycznia do połowy czerwca wyprodukowali dziewięć odcinków o łącznym czasie ponad 220 minut. Obejrzało je ponad 8 000 widzów. Jest to ogromna praca, którą wykonywali, nie tylko podczas cotygodniowych spotkań, wyjazdów studyjnych, ale przede wszystkim uczestnicząc w różnych wydarzeniach, nagrywając programy w studio, pisząc teksty lektorskie, montując i publikując odcinki w Internecie. Udział w innowacyjnym na skalę kraju pomyśle (tj. druga w Polsce młodzieżowa telewizja internetowa- przyp. red.) przekuł się na rozpoznawalność młodych redaktorów w swoim środowisku. Ich działalność doceniły media lokalne – opisując działalność, ale także organizatorzy Programu „Równać Szanse” wspieranego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności administrowaną przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Dwie uczestniczki projektu wezmą udział w sześciodniowych bezpłatnych szkoleniach dla młodzieżowych liderów Programu „Równać Szanse”, które odbędą się w lipcu w Warszawie. Zaszczyt o tyle większy, że jako jedyne zakwalifikowały się na nie z Wielkopolski. Młodzież zdaje sobie sprawę z sukcesu „Wieleńskiej TV FLOW”. Kilku nich po zakończeniu projektu (tj. 4 lipca), chce dalej realizować odcinki. Pragnie połączyć siły z młodzieżowym zespołem internetowej rozgłośni Radia A, który również działa przy M-GOK w Wieleniu. Marzy im się zakup nowej kamery oraz oświetlenia do studia. Jak będzie, pokaże czas.

Na razie są pod wrażeniem spotkania z red. Jarosławem Gugałą, który odwiedził ich w drugim dniu warsztatów. Jego dorobek dziennikarski jest naprawdę imponujący. Jest prezenterem głównego wydania „Wydarzeń” w Polsacie oraz prowadzącym rozmowy w programie „Gość Wydarzeń” i „Premierzy” w Polsacie News. Poza tym kieruje pionem informacyjnym w Polsacie. Oprócz tego pisze felietony, książki. Bogata biografia zawodowa przekłada się na jego ogromne doświadczenie. Mógł się z nim podzielić z młodzieżą, która stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie. Przekonywał, że pracę dziennikarza należy traktować w kategoriach powołania.Nie można tego zawodu wykonywać bez pasji. Bez niej człowiek bardzo szybko się wypala i rezygnuje. Oprócz tego trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, które później rozwija się przechodząc kolejne szczeble kariery. W drugiej części spotkania Redaktor udzielił wskazówek dotyczących wywiadu. Przekonywał, że przeprowadzając wywiad należy zadawać pytania w taki sposób, aby zaspokoić ciekawość widza. Młodym bardzo spodobało się to, że red. Gugała bardzo często odwoływał się do różnych przykładów ze swojej pracy. Dzięki czemu spotkanie było interesujące. – Nie przynudzał – zgodnie twierdzili.

Pierwszy raz w życiu mogli porozmawiać z tak znanym dziennikarzem. Co więcej, kilku z nich w przerwie zagrało z nim w siatkówkę. Na koniec, Agata Szczepańska – uczestniczka projektu, przeprowadziła z gościem z Warszawy wywiad, który zostanie wyemitowany w dziesiątym odcinku TV FLOW, który ukażę się pod koniec czerwca na stronie www.mgok-wielen.pl Z kolei 2 lipca w Sali Herbowej Ośrodka Kultury „Strzelnica” odbędzie się podsumowanie projektu z udziałem mieszkańców. Tego dnia dowiemy się, który z trzech zespołów redakcyjnych nagrał najlepszy materiał telewizyjny. Wyniki ogłosi z odtworzenia red. Jarosław Gugała.
Projekt „Wieleńska TV FLOW”, czyli młodzi o swoim mieście realizuje od stycznia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu w ramach ogólnopolskiego Programu „Równać Szanse 2012”.

Marcin Kryger
Koordynator projektu

Updated: 5 lutego 2014 — 21:14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Multimedialny Wieleń © 2014 By Jaro