Pierwsza w regionie telewizja młodzieżowa

Młodzi redaktorzy „Wieleńskiej TV FLOW” mają powody do zadowolenia. Ich programy w Internecie obejrzało już ponad siedem tysięcy widzów. Stacja działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury jest jedną z pierwszych tego typu w Polsce.

 

Na początku stycznia, gdy powstawał pierwszy odcinek, mało kto przypuszczał, że obejrzy go prawie dwa tysiące internautów. Zaskoczenie było ogromne, kiedy dwa dni po premierze licznik wyświetleń na serwisie You Tube wskazywał ponad 500 widzów. W kolejnych dniach było jeszcze lepiej. Młodzi redaktorzy przecierali oczy ze zdumienia. Z perspektywy czasu patrzą na to z dystansem.

Dla 15-osobowego młodzieżowego zespołu redakcyjnego był to skuteczny kop, mobilizujący do dalszej pracy. Co tygodniowe spotkania na warsztatach telewizyjnych, dyskusje nad udoskonaleniem serwisów, poprawą jakości materiałów dziennikarskich sprawiały, że kolejne odcinki były lepsze – jak mówią młodzi redaktorzy, bardziej dopieszczone. Wkrótce zespół zaczął się formalizować. Powstały trzy zespoły redakcyjne działające w trzech obszarach – kultura, sport i ludzie, wybrano redaktor naczelną – Joannę Wojtkowiak, zastępcę – Dawida Kacprzaka i sekretarza – Agatę Szczepańską.  Do zespołu dołączył red. Marek Joachimiak – dziennikarz mediów lokalnych, który dzieli się swoją wiedzą i pasją dziennikarską – przy tym czuwa nad jakością materiałów. Z kolei, zadaniem koordynatora projektu jest wspierać działania młodzieży oraz podejmować działania, które przyczyniają się do realizacji celu projektu, którym bynajmniej nie jest telewizja (to raczej narzędzie). Jest nim poprawa umiejętności właściwej oceny środowiska lokalnego i wzrost uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym Wielenia. Dotyczy on 15-osobowego zespołu. Wydaje się, że założenia są skutecznie realizowane. Z jednej strony świadczą o tym statystki widzów. Średnia oglądalność każdego odcinka to tysiąc wyświetleń. Choć dużo ważniejszy jest fakt, że młodzież nie ogranicza swojej działalności do otoczenia murów Środka Kultury „Strzelnica” w Wieleniu, gdzie spotyka się na warsztatach. Wręcz przeciwnie, uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach samorządowych, kulturalnych, szkolnych sportowych i społecznych gminy Wieleń. Na potrzeby realizacji materiałów przeprowadzają wywiady z samorządowcami, działaczami społecznymi, ale także podczas sond ulicznych z mieszkańcami miasta. Telewizja jest skutecznym narzędziem , które pozwala młodzieży poznać środowisko lokalne. Dzięki niej, potrafią coraz lepiej oceniać rzeczywistość, czemu dają wyraz w realizowanych materiałach. Co ważne, młodzi redaktorzy – podobnie jak stacja telewizyjna, którą reprezentują, stają się coraz bardziej rozpoznawalni. Wzrost popularności nie ogranicza się do Wielenia, pochwalne komentarze otrzymuje redakcja, od byłych mieszkańców miasta. – Dzięki Wam Wieleniacy niemieszkający już w naszym miasteczku mogą jakby przez okno na chwilkę zajrzeć do domu. Cudowne uczucie – pisze internautka.

Młodzieżowa redakcja twardo stąpa po ziemi. Owszem, cieszy się z pochwalnych komentarzy, ale także stara się poprawiać błędy, o których piszą widzowie. Dlatego też, uczestniczy w warsztatach dziennikarskich, odwiedza lokalne telewizje, wzoruje się na podobnych stacjach. Słowem, czerpie od najlepszych. Poza tym spotyka się z ciekawymi ludźmi. Ostatnio kilku z członków redakcji przeprowadziło wywiad z Kamilem Bednarkiem podczas pilskich Juwenaliów (artysta zagra także koncert w Wieleniu 21 lipca podczas „Regionalnych rozmaitOŚCI” – przyp.red.). Było to dla nich wielkie wyzwanie, ale także przeżycie. Rozmowę z muzykiem reggae będzie można zobaczyć w ósmym odcinku „Wieleńskiej TV FLOW”, który ukaże się 23 maja na stronie www.mgok-wielen.pl. Docelowo w połowie czerwca zespół redakcyjny wyjedzie na warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi znany prezenter telewizyjny.

Choć telewizji internetowych przybywa w sieci, to „Wieleńska TV FLOW” jest jedną z pierwszych w Polsce, którą od podstaw tworzy młodzież – od pomysłu. przez nagrywanie i montaż. Niezwykle czasochłonne czynności wymagają od nich cierpliwości, ale przede wszystkim niezwykłej dyscypliny czasowej, tym bardziej, że odcinki ukazują się co dwa tygodnie. W każdym serwisie informacyjnym ukazuje się średnio osiem materiałów video. Po jego zakończeniu prezentowane są kolejne notowania Wieleńskiej Listy Przebojów. To jedyna tego typu lista, w której prezentują się lokalne zespoły muzyczne. Notowania powstają w oparciu o wyniki głosowania internautów za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów społecznościowych. Redakcja dba o swoją promocję. Już niebawem zorganizuje na rynku w Wieleniu happening uliczny z okazji Dnia Dziecka.

Młodzież łączy swoją działalność telewizyjną z obowiązkami szkolnymi. Uczą się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieleniu, Zespole Szkół im. Stefana Czarneckiego Wieleniu oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie. Jak mówią, uczestnictwo w projekcie telewizyjnym jest dla nich wielkim wyzwaniem, możliwością samorealizacji, lecz nie zapominają o szkole. Organizatorzy projektu również podkreślają, że telewizja jest dla uczestników istotnym elementem w rozwoju (np. w zakresie poprawy umiejętności społecznych), – lecz stanowi jedynie dodatek do edukacji szkolnej.

Telewizja internetowa powstała w ramach projektu o nazwie „Wieleńska TV FLOW, czyli młodzi o swoim mieście, który od stycznia realizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu. Jest on współfinansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanej przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży  w ramach ogólnopolskiego Programu „Równać Szanse 2012”. Projekt zakończy się na początku lipca, choć młodzież planuje kontynuować przygodę z TV FLOW.

 

Marcin Kryger

Koordynator Projektu   

Updated: 13 lutego 2014 — 18:26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Multimedialny Wieleń © 2014 By Jaro