Spacer ulicami Roska.

10685091_359291754227886_307324365_n

Spacer ulicami Roska. Przepełnione pojemniki na odzież używaną, wpisane w krajobraz miejscowości. Pomoc ludzi dobrego serca ponownie zostanie wykorzystana. Firma nie odbiera telefonów, ani ubrań. Nasza dobroć trafi do lumpeksów. PCK niewinne.

Wtorek, 09.09.2014 r.- ok. godz. 16:30 przechadzamy się ulicami Roska, w gminie Wieleń. Na klimatycznym i zadbanym rynku w centrum wsi zauważamy fioletowego pluszaka siedzącego na ławce, pod, którą zalegają rozszarpane worki z odzieżą używaną. Pierwszymi podejrzanymi są rzekomo, niechlujni mieszkańcy wsi. Jednak, kiedy próbujemy włożyć ubrania do przeznaczonego na te cele pojemnika obok- sami mamy z tym mały problem. Okazuje się, że nie byliśmy pierwsi, a ci, którzy powinni odbierać odzież zaniechali swój obowiązek, ponieważ nawet torba jednorazowego użytku nie chciała się już zmieścić. Próbujemy skontaktować się poprzez numer telefonu zamieszczony na pojemniku, jednak kontakt jest niedostępny. Sprawdzamy to w Internecie, okazuje się, że wcale nie PCK powinno odebrać zawartość pojemnika, a prywatne przedsiębiorstwo „Wtórpol PPHU”- czyli hurtownia odzieży używanej. Szczegółów ciąg dalszy… Sprawdzamy pojemnik ponownie po trzech dniach, następnie po tygodniu- ubrania nadal zalegają, a telefony skierowane do hurtowni są nieodbierane. Z Internetu dowiadujemy się, że teraz ok. 52 000 pojemników nie należy już do PCK, tylko do hurtowni z miejscowości Skarżysko- Kamienna. Nikt nie zauważył zmienionych naklejek, a nasze dobre serca nadal myślały, że robiąc porządki w szafach, pomagały ludziom, którzy tego potrzebują. Do firmy„Wtórpol”, co rok trafia ok. 50 000 ton zużytych tekstyliów.

Podsumowując sprawę- możemy pomóc inaczej. Działalność faktycznie daje utrzymanie ok. dwu tysiącom rodzin, a niektóre ubrania są eksportowane do krajów Afryki, Azji i Europy Środkowo Wschodniej, jednak większa część ubrań niestety trafia do dalszej sprzedaży, jeżeli chcemy naprawdę, w 100 % pomóc, poprzez oddanie potrzebującym ubrań, których już nie używamy, nie wrzucajmy ich do ulicznych pojemników tylko zamiast tego składajmy je w przeznaczonych do tego punktach, bierzmy udział w masowych zbiórkach odzieży, bądź może nasz sąsiad, lub znajomy potrzebuje tej pomocy bardziej?… Przemyślmy naszą decyzję- worek z zeszłorocznymi ubraniami na pewno się komuś przyda, maskotka ucieszy każdego dzieciaka. Dla takiej satysfakcji na pewno warto się trochę pofatygować.

autor: Jakub Kazimierczak

10588600_359291744227887_661404384_n

Updated: 23 września 2014 — 14:39

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Multimedialny Wieleń © 2014 By Jaro