Teraz był czas na młodych!

Zakończył się pionierski w naszym regionie projekt młodzieżowy. Jego ostatnim akcentem był festyn „Teraz Młodzi”, podczas którego grupy młodzieżowe z Wielenia i okolic zaprezentowały swój film, wystawę fotograficzną oraz piosenkę.

Kilkadziesiąt odbytych spotkań – godziny spędzone na warsztatach, próbach, wolontariacie. Wszystko po to, aby pokazać dorosłym i swoim rówieśnikom, na co stać młodych uczestników projektu o nazwie „Tworzenie klimatu dla rozwoju inicjatyw młodzieżowych na obszarze Ziemi Wieleńskiej”. Rezultaty ich sześciomiesięcznych przygotowań można było zobaczyć podczas festynu „Teraz Młodzi”, który odbył się w Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Wieleniu.

Na początek odbyła się premiera filmu „Teraz Młodzi”. W rolę aktorów wcielili się uczestnicy projektu należący do Grupy Inicjatywnej – media . Co ważne, autorem scenariusza był Miłosz Szymański – członek grupy, zaś montażem zajął się red. Marek Joachimiak. Film opowiada o grupie nastolatków próbujących pomóc koleżance, która zaszła w ciąże. Wybory, jakich dokonują nie zawsze okazują się słuszne. Kilkunastominutowa projekcja zakończyła się wypowiedziami uczestników na temat przebiegu projektu. Młodzi nie ukrywali, że dzięki niemu mogli rozwijać swoje zainteresowania, nabywać nowe umiejętności społeczne, poznawać ludzi. Słowem, spędzić pożytecznie czas pozalekcyjny. Już dzisiaj większość z nich deklaruje, że weźmie udział w podobnych projektach. Już niebawem film „Teraz Młodzi” ukażę się w Internecie.

„Gmina Wieleń w obiektywie młodych” tak nazywa się wystawa fotograficzna autorstwa Grupy Inicjatywnej – sztuka. To kolejne przedsięwzięcie, które udało się pokazać podczas festynu. Wystawa przedstawia (zdaniem młodych) najciekawsze miejsca gminy Wieleń. Wbrew pozorom, skala trudności pomysłu była dość duża. Spośród kilkudziesięciu zdjęć, jakie zrobili w różnych miejscowościach, musieli wybrać czterdzieści najbardziej oryginalnych – godnych pokazania. Wystawa ukazuje trochę inną perspektywę patrzenia na gminę. Młodzi starali się w niej połączyć przeszłość z teraźniejszością, ukazując zabytki powszechnie znane z miejscami zapomnianymi, zniszczonymi. W obróbce zdjęć pomagał im Wojciech Nowaczyk – grafik komputerowy. Wystawę fotograficzną będzie można oglądać przez najbliższych kilka tygodni w holu O. K. „Strzelnica”.

Z kolei Grupa Inicjatywna – ogólna, która kilka tygodni temu założyła Młodzieżowy Zespół Redakcyjny „Radia A”, podczas festynu zaprezentowała premierowe wykonanie piosenki „W tajemniczym mieście”. Tekst do niej napisali członkowie grupy, zaś aranżację przygotował Andrzej Ciborski – kompozytor, prezenter Radia Merkury Poznań. Podczas festynu piosenkę zaśpiewała Joanna Wojtkowiak. Na scenie wokalistkę wspierali członkowie grupy radiowej. Już wkrótce utworu będzie można posłuchać w Internecie. Co ważne, zespół redakcyjny będzie tworzył audycje do radia internetowego również po zakończeniu projektu. Już dzisiaj w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 można posłuchać premierowych odcinków audycji „Teraz Młodzi”. W planach są nowe programy.

Na festynie pojawili się także „Przyjaciele Projektu”, którzy służyli swoją pomocą, doświadczeniem w każdym etapie projektu. Wśród nich był: Burmistrz Wielenia – Zbigniew Stochaj (uczestniczył w spotkaniu młodych z samorządowcami i parlamentarzystami), Danuta Skowrońska – prezes i Bogdan Matulis – członek Koła Niezależnych Twórców Ziemi Wieleńskiej (zorganizowali warsztaty z rękodzieła), Jadwiga Bońka – prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Wspólna Sprawa” (uczestniczyła w spotkaniu młodych z organizacjami pozarządowymi).

Festyn zakończył się koncertami zespołów „TFS” i „Band of the year”. W przerwie pomiędzy nimi zaśpiewały Joanna Wojtkowiak, Kinga Smoczyk (uczestniczki projektu) oraz Liliana Obst. Projekt o nazwie „Tworzenie klimatu dla rozwoju inicjatyw młodzieżowych na obszarze Ziemi Wieleńskiej” był współfinansowany ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanej przez Polską Fundacje Dzieci i Młodzieży. Realizatorem projektu był Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu. To jeden z niewielu w Wielkopolsce ośrodków kultury, który napisał i zrealizował tego typu projekt młodzieżowy. Warto podkreślić, że znalazł się w gronie kilkudziesięciu z Polski wytypowanych do realizacji, spośród 510 zgłoszonych do konkursu.

Marcin Kryger
Koordynator Projektu

 

Miłosz Szymański
Uczestnictwo w projekcie równać szanse bardzo mi się przydało. Dzięki niemu napisałem swój
pierwszy scenariusz i na jego podstawiem z moją grupą zrealizowałem krótki film. Teraz wiem
że takie przedsięwzięcie wymaga dużo pracy i dobrze dobranej ekipy. Jedna osoba nie stworzy
filmu. Potrzebna jest dobrze zorganizowana, odpowiedzialna i punktualna grupa. Tylko jeżeli
są takie osoby można czegoś dokonać.

Joanna Dadej
Podczas projektu nauczyłam się współpracować z innymi ludźmi, nowo poznanymi o różnych poglądach na świat. Dążyłam do samorealizacji, próbowałam swoich sił w różnych dziedzinach:) Zajęcia radiowe były moim zdaniem najlepsze, wiele się na nich nauczyłam m.in. jak mówić przez mikrofon, redagować wypowiedzi. Uważam ,że takie projekty są potrzebne młodym ludziom, pozwalają poznawać siebie, odkrywać nowe kierunki dzięki którym dowiedzą się co chcą robić w dorosłym życiu.

Updated: 5 lutego 2014 — 21:12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Multimedialny Wieleń © 2014 By Jaro