W Miałach dyskutowali o kulturze. O czym konkretnie ?

DSCN1914 (Kopiowanie)Liderzy i społecznicy z Miałów, Mężyka i okolic spotkali się, aby porozmawiać o kulturze. To wstęp do przeprowadzenia diagnozy potrzeb kulturalnych, którą rozpoczyna M-GOK w Wieleniu.

Spotkanie w bibliotece w Miałach było prowadzone metodą warsztatową. Dzięki niej, w przystępny sposób uczestnicy mogli wypowiedzieć się na temat kultury i jej postrzegania. Wbrew pozorom to pojęcie jest bardzo szerokie i dotyka wielu aspektów życia. Stąd też, każdemu z uczestników spotkania w Miałach kultura z czymś innym kojarzyła się. Mówili o niej, jako pewnym obszarze niezwykle przyciągającym, który skupia ludzi z pasją, pomaga otwierać się i rozwijać nowe zainteresowania. Nade wszystko, kultura to ludzie. I właśnie temu poświęcona była dalsza część dyskusji, której moderatorem była Liliana Helwich, certyfikowany trener. Zanim do niej doszło to założenia do projektu w ramach, którego odbyło się czwartkowe spotkanie przedstawił Marcin Kryger – z M-GOK w Wieleniu, koordynator projektu.DSCN1905 (Kopiowanie)

W drugiej części uczestnicy mówili już o konkretnych pomysłach na inicjatywy kulturotwórcze. Tych było sporo. Padły propozycje zorganizowania Dni Młodzieży Franciszkańskiej, zwiększenia działań w obszarze powiększania świadomości o przyrodzie i ekologii. Mówiono też, o potrzebie powstania grupy teatralnej, organizacji warsztatów muzycznych, większej promocji zespołów działających w Miałach. Nie mniejsze znaczenie dla mieszkańców mają możliwości organizacji spotkań rodzinnych. Tych w zasadzie nie ma w Miałach. Podobnie jak miejsca, w którym mogliby mieszkańcy spotykać się. Te mogłoby powstać przy miejscowym zbiorniku wodnym. Z kolei sołtysowa Mężyka, Maria Siemieniak mówiła, że w jej świetlicy przydałby się sprzęt nagłośnieniowy, który ułatwiłby organizację imprez. – Być może tych imprez byłoby więcej – zauważa.

DSCN1908 (Kopiowanie)Wszystkie uwagi było skrupulatnie notowane przez organizatorów spotkania, czyli M-GOK w Wieleniu. Uzyskana wiedza stanie się punktem wyjścia do przeprowadzenia pogłębionych badań o potrzebach kulturalnych wśród mieszkańców. Te, z udziałem eksperta – socjologa ruszą w kwietniu. Jej wyniki zostaną przedstawione w „Diagnozie potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Wieleń”. Dokument będzie stanowił punkt wyjścia do ogłoszenia konkursu na najciekawsze inicjatywy mieszkańców. Pięć z nich otrzyma dofinansowanie.  Do podziału będzie 22 tysiące. Na pieniądze mogą liczyć, nie tylko mieszkańcy Miałów i Mężyka, ale także innych wsi z gminy Wieleń. W najbliższym czasie podobne spotkania fokusowe odbędą się w Dębogórze, Zielonowie i Rosku.

DSCN1913 (1) (Kopiowanie)Dyskusji w Miałach przysłuchiwała się i często zabierała głos burmistrz Elżbieta Rybarczyk. – Kultura jest dla mnie bardzo ważnym motorem rozwoju gminy, tym bardziej, jeśli o jej kształcie decydują mieszkańcy – mówi burmistrz. Wtórował jej Marek Doczekalski, radny gminny i prezes miejscowego stowarzyszenia, który już zapowiada, że przynajmniej jedna inicjatywa z Miałów zostanie zgłoszona do konkursu.

Spotkania fokusowe rozpoczynają projekt o nazwie „Kultura gminy Wieleń silna aktywnością swoich mieszkańców” realizowany jest przez M-GOK w Wieleniu w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury.

Updated: 6 marca 2015 — 15:45

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Multimedialny Wieleń © 2014 By Jaro